Popyt,podaż i cena

Fotolia_73048272_Subscription_Monthly_M

Dla większości z nas decydujący wpływ na wybór towarów ma cena.

Gdy uznamy, że dany produkt jest zbyt drogi- nie zdecyduje, y się na jego zakup. Natomiast jeśli jego ceny będzie dla nas atrakcyjna- kupimy go i to zazwyczaj w większej ilości. W ten sposób kształtujemy popyt i pośrednio podaż, a tym samym wpływamy na cenę produktów.

Popyt to ilość towarów lub usług, którą konsumenci (kupujący) są gotowi nabyć przy określonym poziomie ceny w danym miejscu i czasie. Jest on odwrotnie proporcjonalny do ceny. Oznacza to, że wraz z jego wzrostem, maleje ilość zakupionych towarów i usług. Jest to tzw. prawo popytu. Graficznym obrazem tej zależności jest krzywa popytu.

Popyt jest kształtowany także przez wiele czynników poza cenowych. Najważniejszymi spośród nich są : wysokość dochodów nabywcy, moda, gust oraz preferencje konsumentów oraz liczba ludności. Wielkość popytu zależy również od cen dóbr komplementarnych i substytucyjnych.

Dobra komplementarne to dobra uzupełniające się, czyli taki, które zaspokajają określone potrzeby konsumentów tylko wtedy gdy funkcjonują łącznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *